Jak prawidłowo dbać o baterię laptopa i jak przedłużyć jej żywotność.

Najczęstsze, kluczowe pytanie towarzyszące zakupowi nowej baterii do laptopa jest następujące: jak użytkować akumulator, aby posłużył on jak najdłużej? 

Bateria jest urządzeniem podlegającym eksploatacji - a przez to konieczność jej wymiany co pewien czas jest nieuchronna. Jednak dzięki poniższemu poradnikowi dowiecie się, co zrobić by jak najdłużej móc cieszyć się zadowalającą wydajnością akumulatora. 


1. Unikaj krótkich cykli ładowania Akumulator w naszym urządzeniu posiada określoną przez producenta ilość cykli ładowania, po upływie których będzie on stopniowo i znacząco tracił zdolność magazynowania energii, aż do całkowitego wyczerpania. W celu jak najdłuższego zachowania jego wysokiej sprawności należy ładować baterię dopiero w granicach 50-60%. Wartości kilkuprocentowe spowodują szybsze wyczerpanie limitu cykli, przez co szybciej zużyjemy naszą baterię. 

2. Ładuj baterię wyłącznie zasilaczem o odpowiednich parametrach Każda bateria posiada fabrycznie nadane parametry, które są następnie stosowane przy dobieraniu odpowiedniego źródła zasilania. Przy wyborze zasilacza należy zwrócić uwagę na następujące parametry: 

a) wartość napięcia
b) natężenie prądu 
c) końcówkę (wtyk), tak by pasowała ona do modelu naszego urządzenia

3) Używaj baterii
Nasz akumulator został zaprojektowany po to, by z niego korzystać. Nieustanne wyjmowanie go z urządzenia nie wpłynie korzystnie na jego kondycję. Istnieje bowiem ryzyko, że po dłuższym przechowywaniu, nawet w korzystnych warunkach, utraci on zdolność ładowania.

4. Nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania
Współcześnie produkowane baterie litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe są niezwykle wrażliwe na całkowite rozładowanie. Wielokrotne powtórzenie takiej sytuacji może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia akumulatora.

5. Unikaj kontaktu baterii z ogniem

Temperatura jest jednym z czynników mających ogromny wpływ na stan naszego akumulatora. Podobnie jak większość urządzeń gromadzących energię, nie należy przetrzymywać ich w miejscach łatwopalnych, a także eksperymentować z wrzucaniem takowych do ognia, ponieważ grozi to wybuchem.

6. Nie otwieraj baterii

Bez specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu nie należy podejmować próby otwierania akumulatora, ponieważ może to grozić jego trwałym uszkodzeniem. Pozostawmy zatem podobne zabiegi dedykowanym do tego celu serwisom.

7. Baterii nie należy formatować
Nowe baterie nie posiadają tzw. „efektu pamięci”, czyli ich całkowite rozładowywanie i ładowanie do 100% nie przyniesie żadnych pozytywnych rezultatów – nie zwiększymy w ten sposób pojemności akumulatora.

8. Nie używaj baterii do ładowania innego urządzenia, niż to do którego jest zaprojektowana. Każda bateria dedykowana jest konkretnemu modelowi sprzętowemu. Próby stosowania jej w urządzeniu innym niż dedykowane mogą skutkować jej trwałym uszkodzeniem.

Źródło: swiatbaterii.pl 

2 komentarze:

  1. Cała wiedza zebrana w jeden dobry artykuł. Świetnie jest to zrobione!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się, bardzo dobrze napisane i treściwe!

    OdpowiedzUsuń

Zabronione jest publikowanie komentarzy obraźliwych, wulgarnych, reklamujących firmy, produkty i usługi.